Finance a peníze

Zprávy z oblasti peněz a financí

Zástupci donorských zemí poskytující finanční podporu České republice jednají na Ministerstvu financí

Napsal admin • Čer 8th, 2010 • Rubrika: Finance od EU

Dne 20.5.2010 se na Ministerstvu financí uskuteční 5. výroční zasedání  zástupců donorských zemí, poskytující finanční pomoc v rámci Finančních mechanismů EHP/Norska, se zástupci Ministerstva financí. Jednání zahájí za českou stranu náměstek ministra financí Tomáš Zídek. V čele reprezentace donorských zemí – Norsko, Island a Lichtenštejnsko – stojí pan Anders Erdal, předseda Výboru finančních mechanismů při Ministerstvu zahraničních věcí Norska. „Účast na jednání přislíbil rovněž velvyslanec Norského království v České republice pan Jens Eikaas“, doplňuje náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Jednání budou také přítomni zástupci Kanceláře finančních mechanismů v Bruselu.

Dne 30.4.2009 byl v rámci FM EHP/Norska konečný termín pro udělování grantů donory. Udělené granty vyčerpaly 100 % alokace, která byla v rámci těchto Finančních mechanismů pro ČR určena, to je cca 2,8 mld. CZK (104,580 mil. €).

Česká republika celkem předložila Kanceláři finančních mechanismů 158 žádostí o grant (včetně rezervních projektů). Celkem bylo donory schváleno 144 žádostí o grant, z toho 133 individuálních projektů, 5 programů a 6 Blokových grantů / Individuální projekt – Technická asistence (IP TA). Individuální projekty a programy obdržely celkem 82,975 mil. € (79 % alokace pro ČR) a Blokové granty / IP TA 21,605 mil. € (21 % alokace pro ČR).

Dosud bylo konečným příjemcům a zprostředkovatelům proplaceno 59,0 mil. €, což představuje 56,4 % celkové alokace pro Českou republiku.

„Zúčastněné strany budou projednávat dosavadní implementaci projektů, programů a blokových grantů podpořených z Finančních mechanismech EHP/Norska v České republice,“ uvádí náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

V současné době probíhají jednání mezi zeměmi EFTA a Evropskou komisí ke sjednání Finančních mechanismů pro období 2009-2014. Po uzavření Dohody mezi EU a EFTA státy bude zahájena příprava bilaterálních smluv mezi Českou republikou a zeměmi EFTA. Zahájení FM EHP/Norska 2009-2014 bude možné po jejich uzavření, a to v průběhu roku 2011.

Mgr. Ondřej Jakob
tiskový mluvčí MF


Štítky: ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku