Finance a peníze

Zprávy z oblasti peněz a financí

Realizace programu Transition Facility v ČR úspěšně ukončena

Napsal admin • Čer 8th, 2010 • Rubrika: Finanční politika

Dne 15. prosince 2009 byla v ČR ukončena realizace projektů z programu Transition Facility. Do 15. června 2010 bude dobíhat proplácení zbývajících kontrahovaných finančních prostředků.

Programy Transition Facility (TF) navázaly na podporu poskytovanou programem Phare a byly otevřeny 10 členským státům, které k EU přistoupily v květnu 2004. Programy TF vycházely z Aktu o podmínkách přistoupení k EU (článek 34) a byly vytvořeny za účelem posílení administrativních kapacit nových členských zemí, implementace legislativy společenství a podpory sdílení nejlepší praxe mezi členy EU. České republice byl program TF zpřístupněn v letech 2004 – 2006, tedy ve třech alokacích.

Projekty TF směřovaly do oblastí: finance a bankovnictví, jaderná bezpečnost, rozvoj občanské společnosti, sociální věci, spravedlnost, vnitro, vnitřní trh, zdravotnictví, zemědělství a životní prostředí, doprava.

K 15. prosinci 2009 bylo proplaceno 27 435 000 EUR, přičemž dalších přibližně 650 000 EUR bude proplaceno do 15. června 2010.

Projekty realizované v ČR byly velmi dobře zasazeny do širších unijních, mezinárodních, národních a strategických cílů, které byly pro dané sektory a oblasti vytyčeny. Přijímající instituce, tj. ministerstva a jejich podřízené organizace, projekty řídily efektivně. Dařilo se vhodně propojovat projektové výstupy s dosavadními organizačními strukturami a plány institucí tak, aby přínosy projektů přispěly ke zvýšení efektivnosti a kvality poskytování služeb občanům ČR.

Centrum pro zahraniční pomoc Ministerstva financí ČR, které bylo za řízení programů TF odpovědné na národní úrovni, zůstává řídicím orgánem Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norska (1), programovaných v letech 2004 – 2009 a realizovaných do roku 2011, nadcházejících Finančních mechanismů EHP a Norska (2) pro období 2009 – 2014 a Programu Švýcarsko-české spolupráce.

Ondřej Jakob
tiskový mluvčí MF ČR


Štítky: ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku